Анатолій Дімаров
«Для чого людині серце»
Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; формувати уміння визначати головну думку твору. Удосконалювати техніку читання,вміння переказувати, робити висновки, узагальнення. Виховувати доброту,чуйність.
Обладнання: таблиця «Казки», картка для читання, малюнки із виразами обличчя доброї, злої і байдужої людини,картки у вигляді серця зі словами.
Хід уроку
І.Організація класу.
- Перевірка домашнього завдання :
- Виразне читання вірша Валентина Бичка « Казка-вигадка»,
ст. 62 підручника ( 2-3 учні);
- Відповіді на запитання за змістом прочитаного:
- Що сховане у казці?
- В чому сховане смачне зерня?
- Що це за зерня?
- Що буде з тим, хто дістане це зерня ?
- Яке значення мають казки?
- Взаємооцінювання учнями якості виконання домашнього завдання: Учні читають один одному твір « Казка-вигадка» і оцінюють якість виконання домашнього завдання.
- Коментування 2-3 учнями оцінки для сусіда по парті.
- Повідомлення теми і мети уроку.
1) Учні читають ( про себе) надрукований на картках уривок тексту.
У густому лісіде ніколи не з'являлися люди, жило поміжкорінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік - а жили вони дуже довго - чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися.
( Потім один учень читає цей текст вголос)
- Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? ( У казці)
- Чому так гадаєте?
- Який це може бути вид казки? ( Чарівна казка )
- Чому це чарівна казка ?
Вчитель : Із сьогоднішнього уроку ми почнемо ознайомлюватись із Чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки українських письменників. Сьогодні ми будемо працювати над змістом казки Анатолія Дімарова « Для чого людині серце».
- Опрацювання казки А. Дімарова « Для чого людині серце», підручник ,ст. 62-66.
- Робота над заголовком.
- Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.(Автор А. Дімаров).
- На що схожий заголовок? ( На питання)
- Чи є це речення питальним? ( Ні)
- Прочитайте заголовок з питальною інтонацією, а потім з розповідною.
- Спробуйте пояснити, для чого людині серце.
- Словникова робота.
Щоб краще зрозуміти зміст твору спробуймо пояснити значення деяких слів та виразів :
- дошкулити - завдати шкоди,неприємного відчуття; одноплемінники - люди одного племені;
- ринувся - кинувся,швидко зреагував;
- привставав - привертати посилену увагу, міцно запам’ятовуватись;
- вагаючись - виявляти нерішучість;
- крижане - холодне,зроблене з криги ( льоду);
- жевріючі - ті що відгоріли, ті, що горять без полум’я (вуглинки);
- розпач - (від розпачу) - стан сильного душевного болю, безнадійність;
- Читання твору вголос учителем і учнями, які добре читають.
Ми прочитаємо казку і попрацюємо над проблемою, яку нам дає заголовок,дізнаємось , чи дає нам зміст казки відповідь на цю проблему.
- Відповіді на запитання до змісту прочитаного :
- Чи сподобалась казка ?
- Чим сподобалась ?
- Де відбулись події, описані в казці ?
- Як вони розпочинались ?
- Самостійне читання казки учнями про себе впівголоса «дощиком» ( 5 хвилин).
- Читання казки учнями « ланцюжком».
- Робота над змістом твору. Обговорення прочитаного. Вибіркове читання.
- Де жило плем’я дерев’яних чоловічків?
- Чому вони не знали почуттів ?
- Кого вони зустріли у своєму лісі ?
- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці ?
- Про що вона попросила дерев’яних чоловічків ?
- Про що він попросив дівчинку ?
- Чому дівчинка не могла так швидко іти, як дерев’яний чоловічок?
- Як відповіла дівчинка на запитання «Що таке серце ?» ( «Це те ,без чого не може жити людина»).
- Чому маленька не могла віддати чоловічкові своє серце ? ( « Я не можу віддати тобі своє серце, бо я без нього помру»)
- Що запропонувала йому дівчинка?
- Які серця показав дерев’яному чоловічкові лікар ?
- Яке серце вибрав дерев’яний чоловічок?
- Як став поводитись він, коли у грудях’у нього забилось серце ? Як змінилось його життя?
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
- Що могло статись із хлопчиком?
- Що трапилось із серцем цього дерев’яного чоловічка від розпачу ?
- Чи вдалось врятувати хлопчика?
- Що залишилось від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
- Як ви розумієте останнє слово героя казки? (« Бо мені жаль вас. Але й цього не дано вам зрозуміти")
б) Вибіркове читання.
- Прочитати, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів ?
- Які серця показав лікар дівчинці і дерев’яному чоловічку ?
- Робота з малюнком. Якій людині може належати таке обличчя ?
- Як змінилось життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вставив йому серце доброї людини ?
- Що трапилось із серцем чоловічка від розпачу,коли він побачив хлопчика, що замерзає в лісі від холоду ?
- Прочитати останні слова героя казки. Як ви розумієте їх зміст ?
- Визначення основної думки казки. Прочитати прислів’я. Яке з них виражає основну думку твору ?
Що робиться в серці , знає тільки серце.
Раз добром налите серце вік не прохолоне,
У доброї людини велике серце.
- Мовно-логічне завдання.
- На дошці написаний план казки. Прочитайте його.
- Чи все тут правильно ?
- Біля кожного пункту плану поставити його правильний порядковий номер.
План.
Життя чоловічка з серцем. ( 5)
Незвичайна гостя. ( 2)
Полум’яне серце зігріває хлопчика. (6)
Плем’я дерев’яних чоловічків. ( 1)
Лікар, що міняє серця. ( 3)
Нелегкий вибір. (4)
Стислий переказ казки згідно плану.
- Плем’я дерев’яних чоловічків.
- Незвичайна гостя.
- Лікар, що міняє серця.
- Нелегкий вибір.
- Життя чоловічка з серцем.
- Полум’яне серце зігріває хлопчика.
10. Завершення роботи над змістом казки.
- Як називається твір,над яким працювали на уроці ?
- Чи сподобалась вам ця казка ?
- Що найбільше сподобалось ?
- Які чарівні перетворення описані в казці?
- Хто головні герої цього твору ?
- В якій частині казки передано найбільшу напругу ? Де ви найбільше переживали?
- Які уривки з твору ілюструють малюнки , вміщені в підручнику ?
- Які б малюнки до казки ви намалювали?
- Які запитання по змісту твору ви можете дати один одному?
- Яку частину казки віднесемо до зачину,до основної частини,до кінцівки ?
- Чи дає нам кінцівка твору відповідь на поставлену автором проблему « Для чого людині серце»
- То яка тема цієї казки ?
- А мета ? Чого вчить ця казка ?
- Підсумок уроку.
1. Як називається твір, над яким ми працювали на уроці ? ( А. Дімаров
« Для чого людині серце» ).
- До якого жанру належить цей твір ? ( Літературна казка)
- Яка тема цієї казки ? про кого і про що говориться в казці ?
- Яка мета цього твору? Чого вчить ця казка?
- Який би був кінець казки, якби дерев’яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце ?
- Які уроки життя отримали, читаючи цю казку ?
- А яка відношення має ця казка до сьогодення, до нашого міста,країни?
- ( Майдан,АТО)
- 3 якими думками ви полишаєте цей урок ?
2. Подяка вчителя за роботу учнів на уроці.
В кінці уроку я, як і обіцяла, говорю вам, що ви мо-лод-ці.
Сказав Господь: «Збирай скарби на небі»
А як їх там збирати знаєш те ?
В журбі і в щасті, в будь-якій потребі
Плекай свій скарб це-серце золоте.
|